Patrick Ekwall – En dag dog Hannah, alla andra dagar levde hon

Hannah blev bara 39 år. När solen sken som mest på semestern och alla kurvor i livet pekade uppåt upptäckte Hannah en liten knöl i ena bröstet. Ingenting att oroa sig för var rådet från de flesta men visst kan man kolla upp det. Det visade sig vara en aggressiv form av bröstcancer.

Hannah och henne man TV journalisten Patrick Ekwall bestämde sig tidigt i processen att gå ut och prata om Hannah sjukdom. Något som gjorde att tusentals människor följde deras med och motgångar under resan. Det är mångt och mycket kring den publiceringen som boken är uppbyggd. Vi får höra vad Patrick och Hannah publicerar under den här tiden samt reflektioner på dessa.

Det ska sägas att det här är en väldigt varmt berättad historia. En historia som verkligen beror. En historia med familjen i centrum. För visst är det Hannah som är den som drabbas av sjukdomen. Men som i alla typer av kriser så är det något som berör de närmaste i lika hög grad.

Jag tycker det är fin att boken inte tar slut när Hannah går bort utan hur Patrick fortsätter med arbetet mot bröstcancer även efter. Hur han använder sina kontakter och kunskaper för att göra gott. Och även om Patrick just nu gör allt för att måla allt i rosa, bokstavlig så gillar jag att han i berättelsen inte rakigenom görs bildligt. Som att han vågar vara kritisk, mot till exempel religiösa bättre-vetare och mot Cancerfondens sätt att använda pengar till dyra fotografer.

Att det är Patrick själv som läser in boken är ett plus. Han har en välkänd röst som ger boken både trovärdighet och värme. Sen blir det en extra krydda att mor och dotter Leining kommer in och läser Hannahs inlägg.

Avslutningsvis måste säga att bokens titel är briljant. Att kunna få in så mycket hopp in något så hopplöst tragiskt.

Hon blev bara 39 år. I En dag dog Hannah, alla andra dagar levde hon berättar Patrick Ekwall om tiden före, under och efter Hannah bortgång. Gripande? Ja. Svårt att sätta betyg på? Ja. Det blir en fyra från mig.

Uppläsare Patrick Ekwall, Gunilla Leining, Tova Leining

Betyg:

En reaktion till “Patrick Ekwall – En dag dog Hannah, alla andra dagar levde hon

Lägg till din

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑