Mordet på Adriana, Storytel Original

Den 2 augusti 2020 är tre vänner, två pojkar och en flicka, vid McDonald’s i Vårby utanför Stockholm när en vit Audi rullar förbi. När bilen kör där ifrån har en ett större antal skott avlossats och flickan har dött. Flickan hette Adriana och blev bara 12 år. 

Kulorna var inte avsedda för henne men resultatet är det samma, Adriana fick aldrig fylla 13 år.

Det visar sig att det är en konflikt mellan två barndomsvänner som ligger bakom skjutningen vid McDonald’s. 

I den här Storytel Original produkten får vi vet mer vad som hände och varför det hände. Vi får höra alltifrån Adrianas mamma till fritidsledare som kände de två barndomsvännerna. Även journalisten Karl Enn som skrivit Den sista sommaren medverkar och ger bakgrunden till konflikten som leder till Adrianas död. 

Man skulle kunna säga att det här är kortversionen av Den sista sommaren. Samtidigt får vi höra historien direkt från några av de inblandade vilket gör det starkt. När du sedan vill veta mer kan jag varmt rekommendera Karl Enns bok. 

Jag gillar det här formatet som går att likna vid P3 Dokumentär. På två timmar får vi en gripande historia. Snyggt.

Mordet på Adriana är en True Crime versionen av Karl Enns Den sista sommaren. Gripande historia i ett snyggt paketerat format gör att jag delar ut en fyra i betyg.

Betyg:

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑