Susanne Fellbrink – Än porlar mörka vatten

Cilla inser att hon måste bort från nöjesbranschen hon både älskar och hatar. Så även om det inte är officiellt än så har hon valt att inte förlänga hyresavtalet på sitt nöjespalats mitt i Sundsvall. Någonstans där dyker den karismatiske kvinnan Hannele upp. Hon öser beröm över Cilla och hjälper till med både det ena och det andra mellan alla sina internationella uppdrag. Så Cilla och Hannele börjar prata om hur de ska kunna samarbeta för större och mer intressanta uppdrag framöver., trots att Cilla ska bort från branschen. Men här och nu börjar Cillas liv knaka. Uppdrag går till andra, relationen till familjen blir sämre och hon känner sig iakttagen.

När bandkollegan och vännen Meja får ett sjukdomsbesked som gör att hon måste lämna scenen bestämmer hon sig för att hjälp Cilla.

Den stora frågan genom hela den här boken är, vem kan man lita på?

Då jag inte lyssnat på de fyra första böckerna om Cilla så tog det lite tid att komma in i boken. Men när man väl var inne så var man fast. Det här är en psykologisk thriller som verkligen tar ett fast grepp om en. Just psykologisk thriller är en svår genre. För samtidigt som det ska vara krypande spännande så får det inte bli överdrivet. En balansakt jag tycker Fellbrink lyckas bra med. Så det blir till att backa bak och börja från början i serien.

Psykologiska thrillers från Sundsvall är man inte bortskämd med. I Än porlar mörka vatten bjuder Sussane Fellbrink på just det. Ruskigt spännande och väl värd en gastkramande fyra i betyg.

Uppläsare: Gunilla Leining

Betyg

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑