
Greta tar sin tillflykt till norra delarna av Australien för att få lite lugn och ro. Men trots att hon landar i den slumrande staden Darwin så är det inte lugn som präglar tillvaron. Speciellt inte efter att hon upptäcker en död kvinna på stranden.
Liket är svårt sargat men kan konstateras tillhöra ursprungsbefolkning. Något som gör saker något mer komplicerat. Ärendet hamnar på den något fyrkantige polisen Blueys bord. Till sin hjälp har han Jess som själv har rötterna i ursprungsbefolkningen. Detta något udda par nystar sakta men säkert sig framåt i denna utredningen.
Det här är en deckare som utspelar sig på en plats väldigt långt från vad de flesta av oss lyssnare varit på. Både geografiskt och mentalt. Det gör att författaren har relativt stor frihet. Det är ju inte så vanligt att polisen misstänker att det är krokodilatacker som ligger bakom brott. Men här känns det helt naturligt.
En av bokens stora behållningar är polisen Bluey som gillar ABBA, eller om man ska vara ärlig hans husdjur. En vallaby, en liten variant av känguru.
Annars är det just förhållandet till urinvånarna som är kärnan i boken och som ger boken ett djup.
Uppläsaren Malin Persson är en ny bekantskap för mig. Hon gör ett gediget jobb.
När Christina Wahldén ska förlägga handlingen i den här deckaren så blir det på andra sidan jorden, in norra Australien. Nämn inte de döda blandar ursprungsbefolkning med en svensk bagpacker så skickligt att jag delar ut en fin fin trea i betyg
Uppläsare: Malin Persson
Betyg:

Lämna en kommentar