
En augustinatt 2020 händer det som många fruktat en tid. Att en oskyldig kommer i vägen för gängens kulor. Det blir den 12-åriga Adriana och ett helt land är i chock.
Det visar sig att allt går tillbaka till en konflikt mellan två före detta vänner tio år tidigare. Men hur kunde vi hamna här? Det är vad hela boken handlar om. Vi får lära känna de inblandade och får om inte alla svar så väldigt många.
För så där 15 år sen så plöjde jag Lasse Wierups Svensk maffia och liknande böcker. Då var det Bandidos, Hells Angels och Original Gangsters som gällde. Det som slår mig är vilken stor skillnad det är. I dom gängen var det vuxna män, efter som det alltid är män, som oftast själva valde att gå med. Nu för tiden är det barn som rekryteras. Barn som inte förstår vad de rekryteras till och när de sen är inne så är det så gott som omöjligt att ta sig ut.
Den här boken har gett mig en bättre insikt hur de här nya typen av gäng jobbar och vad som driver dem. Precis som när jag lyssnade på Svensk maffia och de andra böckerna så är den här världen inte större än att samma personer dyker upp på flera ställen. I den här historien dyker till exempel rapparna Einar och Yasmin upp i utkanten.
Det är väldigt många namn som tas upp i den här boken. Naturligtvis för att det är många inblandade. Vissa under sina egna namn, andra under fingerade namn och vissa under förkortning. Det är i de här situationerna som vi ser ljudbokens, eller mina egna, bister. Jag tycker det är svårare att hålla koll på många personer när jag lyssnar än när jag läser.
Det är Carl Jacobson som läser den här boken. En uppläsare uppläsare som jag bara lyssnat på när det handlar om mer fakta baserade böcker, gärna med någon form av samhällskoppling. Den senaste var Hotet från Ryssland. Så det är bara att konstatera att hans röst passar för den här typen av böcker.
Varför sköt 12-åriga Adriana en augustinatt 2020? Det försöker journalisten Karl Enn reda ut i Den sista sommaren. Väldigt intressant, och väldigt många namn. Det blir en trea i betyg från mig.
Uppläsare: Carl Jacobson
Betyg
