Albinon av Pascal Engman och Johannes Selåker

Det är sommaren 1997 och Tomas Wolf tar med sina barn på den populära Vattenfestivalen i Stockholm när ett lik hittas i strandkanten. Tomas känner igen en tatuering på den döda som gör att han har sitt ursprung i före detta Jugoslavien. Samtidig håller journalisten Vera Berg på att visa sina läsare hur lätt det är att köpa vapen i Sverige. Efter ett ”köp” i Malmö blir hon indragen i en stor uppgörelse mellan de stora MC gängen. Innan sommaren är över har både Wolfs och Bergs och Juggemaffians och MC gängens vägar korsas.

Det här är den fjärde boken i 

Skymningsserien, en av de bästa svensk spänningsserier som släppt de senaste åren enligt mig. Det gör att det är svårt att hela tiden toppa den senaste boken. Det här är inte den bästa boken i serien, samtidigt så håller den väldigt hög klass.

Jag tycker fortfarande att det är intressant att se att i skenet av dagens våldsvåg så känns juggemafian och MC gäng inte så farliga, nästan lite gulliga. Men för oss som var med där i slutet på 90-talet så var det det farligaste som fanns. Det är just denna tillbakablick som kittlar mig med den här serien. Tiden precis innan mobiltelefonens stora genombrott och tiden då journalistiken engagerade.

Lägg till drivet i historien som berättas och dynamiken mellan huvudkaraktärerna. Då ja, det här är bra.

Ja, att det sedan är kung Malmsjö som läser gör det inte sämre.

Efter att ett lik hittas på Vattenfestivalen korsas Vera Bergs och Tomas Wolfs väger igen i boken Albinon. Deckarduon Engman Selåker fortsätter leverera på hög nivå. Jag delar ut en kritvit fyra.

Uppläsare: Jonas Malmsjö 

Betyg:

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑