
När den svenske ambassadörens dotter blir mördad i Ligurien i nordvästra Italien så blir Laura Casassa från svenska riskmordgruppen inkopplad att bistå den italienska polisen. Hon är hos släktingar i Italien för att vila upp sig efter ett traumatiskt fall i Sverige. Jakten på mördaren leder 20 år bakåt i tiden.
Det här är en rätt klassisk deckare. En ung kvinna hittas död, liket är arrangerat, ett antal poliser, både lokala, nationella och i det här fallet internationella tar sig an fallet. Nu är det inte i Fjällbacka eller Ystad utan i Imperia i nordvästra Italien.
Så där har vi det första som sticker ut. Fantastiska miljöbeskrivningar. Jag har inte varit i den delen av Italien men visst blir man sugen. Vi får se en vardag i dagens Italien. I den stadsbilden ingår även en del flyktingar från Nordafrika. Vi får bland annat följa Malek Nasri en illegal invandrar från Tunisien. Här försörjer sig på att sälja billigt krafs till turister. Det är han som hittar liket när han ska kissa i en bergsskreva en morgon. Precis efter upptäckten möter han en kvinna med hund, bokstavligen med byxorna nere. Maleks rädsla beskrivs så bra. Samtidigt beskrivs kvinnan med hundens misstro mot honom beskrivs lika bra, om man nu kan använda ordet bra här. Att få med denna samhällsutmaning om hur vi behandlar varandra ger boken en dimension till.
Som jag har förstått så är det här den första boken om vår svenske polis Laura Casassa. En karaktär man verkligen tycker om. Så här gäller det att hålla utkik efter en uppföljare.
Det måste vara skönt för en debutant att ha en så erfaren uppläsare som Gunilla Leining att luta sig mot. Jag vet inte hur bevandrad Gunilla är i det italienska språket men jag har inget att anmärka på hennes uttal av alla italienska orter och företeelser i den här boken.
Ambassadörens dotter blir mördad i nordvästra Italien. Anna Martinengo debuterar med en klassisk deckare i annorlunda en miljö och med många kulturella kopplingar. Snyggt och jag delar ut en trea i betyg.
Uppläsare: Gunilla Leining
Betyg:

Lämna en kommentar