En björn i Kongo av Anders Carlén

I början på 60-talet jobbade Björn Nilsson för FN i Kongo, en session som slutar med en brutal misshandel i djungeln. Sextio års senare börjar FN veteraner mördas i Sverige, en efter en.  En händelsekedja som gör att Esther Ndembe och Klas Bergs vägar korsas en en gång. Esther som kriminalinspektör och Klas som före detta elitsoldat och vän till Björn Nilsson. Det här är en spänningsroman som har ett par parallella historier som snyggt knyts samman. Boken utspelar sig på så skilda platser som Kongo, Svalbard, Sundsvall och maktens korridorer i Kreml och historien snuddar även vid personer som Dag Hammarsköld, Carl Bildt och Vladimir Putin. Även om vi är på exotiska platser och möter prominenta personer så är storheten med boken mötena i det lilla.

Jag uppskattar de historiska tillbakablickarna som sätter historien i ett verkligt perspektiv. Men det är inte bara tillbakablickar som gör det, vi får följa det dagsaktuella sönderfallet i Ryssland också. Allt detta stärker den fiktiva historien.

Visst kan man göra kopplingar till Coq rouge, men då skulle jag vilja säga Coq rouge med medkänsla. En medkänsla som både Klas och Esther bidrar med. Nu har vi en bok kvar i trilogin och jag ser fram emot den.

Precis som första boken så är det Ludvig Josephson som läser. Det gör han bra även om det finns ett antal replikskiften i början på boken som känns lite trevande och styltiga. Men det blir bättre under resans gång.

Anders Carlén fortsätter att ta oss med på resor, både i tid och rum. I En björn i Kongo korsas återigen Klas och Esters vägar även denna gång uppstår spänning och action. Snyggt och en fyra från mig.

Uppläsare: Ludvig Josephson

Betyg:

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑