Gina Dirawi – Paradiset ligger under mammas fötter

Det här är en bok som jag är övertygad funkar så mycket bättre som ljudbok än i tryckt form. Att Gina läser boken själv år ett riktigt lyft, tror det skulle vara svårt att hitta någon annan som skulle kunna göra den rättvisa. Språket är upplyftande nyskapande och som medelålders vit man är det inte helt enkelt att hänga med i svängarna jämt. Och då beror det inte bara på att min arabiska är lite haltande, det beror lika mycket på att jag inte hänger med i alla referenser till amerikansk nutidskultur. Men visst är uttrycket Bad-hijab-day riktigt upplyftande. I den här boken får vi följa med in i en stängd värld. En värld jag inte känner till speciellt väl, en värld där de muslimska kvinnor dominerar. Jag blir lite förundrad över två saker, först den stora utseende fixering och sen den starka sociala påverkan gruppen eller församlingen har på speciellt dessa unga kvinnor.
Handlingen utspelar sig i en norrländsk småstad är de två unga kvinnorna har sina utmaningar att passa in, både i skolan bland svenskar och i den muslimska gruppen kring moskén. Där efter förflyttar sig handlingen till ett palistinskt flyktingläger där livet har sina andra utmaningar. Förflyttningen av handlingen skapar en dynamisk i handlingen som matchar språket i boken.
Gina Dirawi läser sin egen bok Paradiset ligger under mammas fötter. Boken får en fyra för sitt upplyftande och nyskapande språk om två unga kvinnor och deras kamp mot och i världen.
Uppläsare: Gina Dirawi
Betyg:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: