
I ett stråk av karma är det Markus Hauer som är huvudpersonen. Efter att ett lik hittats i Trädgårdsföreningen blir Hauer inkallad. Men det visar sig snabbt att det var länge sen det fanns några heta ledtrådar i det här fallet. Polisen behöver nysta bak till 80-talet för att hitta något av värde.
Ragnviks sambo Maxine får besked från sina släktingar som gör att hon måste bege sig till Namibia.
Parallellt med detta sker ett antal mord utförda av en prickskytt som till råga på allt även skickar meddelanden till de jagande poliserna. Något som ger den tillfälliga chefen Niklas Ragnvik gråa hår.
Jag tillhör den stora och växande skaran Ragnvik fans. Det jag gillar med serien är att den är relativt lågmäld. Den ”skriker” inte lika högt som t.ex. Kepler. Samtidigt som den är tät och smart berättad. Med det sagt så måste jag säga att det här inte är den bästa boken i serien enligt mig. Kanske för att vissa av morden är lite väl spektakulära. Men då seriens höjd är så hög så är en luftgrop inte mycket att hänga upp sig på.
Vår nya huvudperson Markus Hauer är en lagom komplex människa, om man nu kan vara det. Har sitt bagage med en längre sjukskrivning efter en dödsskjutning med sig samtidigt som han har sin vardag att tackla. Det börjar bli ett digert persongalleri nu.
Jonas Malmsjös fantastiska röst är en trygg ledsagare genom dom 18 timmarna.
I den fjärde boken i Ragnvikserien så sätter Tony Fischier ljuset på en annan polis. Men det betyder inte att vi inte känner igen oss i Ett stråk av karma. Välskrivet och spännande och en stabil fyra i betyg .
Uppläsare: Jonas Malmsjö
Betyg

Lämna en kommentar