Ljusboksåret 2023

Nu på årets sista dag så är det på sin plats att summera ljudboksåret 2023. Det helt klart mest spännande ljudboksåret jag har varit med om sen jag tryckte på play för min första ljudbok för så där 22-23 år sedan. Källan eller roten till det stavas för min del Ljudboksklubben, videopodden jag driver tillsammans med Peter Westberg. En podd som har under det här året utvecklats till en samtalsplattform som i alla inte jag kunde drömma om för ett år sedan. För visst hade vi haft stora och intressanta gäster även under hösten 2022 som Sammy Jeridi, Grimwakers och Fredde Granberg. Men det var alla människor vi hade någon form av relation till innan de gästade oss. När man nu tittar igenom gästlistan får man nypa sig lite i armen med gäster som Jens Lapidus, Jenny Rogneby, Mattias Edvardsson, Gunilla Leining och många många fler. Det är med djup ödmjukhet jag tittar tillbaka på ljudboksklubbenåret.

Om man tittar på böckerna jag lyssnat på så är det också ett rekord. Jag har lyssnat på 120 böcker i år. Så många har jag aldrig lyssnat på under ett och samma år. Det går att göra några små korta listor av detta. Generellt så lyssnat jag på betydligt fler svenska böcker i år, något som naturligtvis hänger ihop med mitt jobb med Ljudboksklubben.

Det har varit en ganska bra spridning vad det gäller författare. Räknar man alla så blir det 108 olika.

Mest lyssnade författarna

  1. Pernilla Ericson 5 böcker
  2. Tommy Fischier och Leffe Grimwalker 4 böcker
  3. Jesper Ersgård och Mohlin&Nyström 3 böcker

Under året har jag lyssnat på 44 olika inläsare och av dom är 58% män, så inte så långt från 50/50.

Mest lyssnade uppläsare:

  1. Jonas Malmsjö 19 böcker
  2. Fredde Granberg 13 böcker
  3. Gunilla Leining 12 böcker

Så till den kanske viktigast och svåraste listan av dom alla. Årets fem bästa böcker.

1. Emmy Walt-Flykt                  

2. Pascal Engman-Bestseller 

3. Erik Lewin-Tiotusen tårar

4. Jo Nesbø-Blodmåne

5. Mattias Edvardsson -Lova mig tystnad

Vill du se mer om listan ovan kan jag rekommendera Ljudboksklubbens avsnitt Topp 5 2023. Jag är övertygad att jag missat något guldkorn, men så är det och kommer det alltid vara.

Nu blickar vi framåt mot 2024. Förutom en massa spännande och lyssningsvärda böcker så kommer jag personligen kunna avslöja en rolig nyhet i början av året. Men nu börjar med att önska dig som läster detta en gott nytt år.

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑