Gehenna av Jesper Ersgård

Rebecca Skylers och Alexander DeFalls liv är inte så lätt. Det blir inte lättare när Rebecca blir gripen och anklagad för mord och Alexander blir utsatt för ett livsfarligt experiment. Ännu svårare blir det när den ende som kan rädda Alexanders liv är den inspärrade Rebecca. 

En anordnad och mystisk tavla spelar en stor roll i den här historien.  Den kan vara en karta eller nyckel till något större. Lägg till två konstigt döda personer i Stockholm och en expedition i Mellanöstern på 1800-talet. Kan allt detta föra oss närmare Gehenna?

Sky&Fall är en serie med högt tempo och där gränsen mellan det verkligt och det overkligt inte finns och den här boken är inget undantag. 

Jag måste erkänna att jag ofta är lite skeptisk mot böcker som innehåller just det overkliga, speciellt innan jag börjar lyssna.  Sen kan jag mjukna i min uppfattning om det overkliga läggs fram på ett övertygande sätt. Där kommer en viss herr Bown in.

För jag är nog inte den första som jämför serien med Dan Browns böcker. Historier där vetenskap, religion och historia blandas med spänning i nutid. Smart drag som får en skeptisk gubbe som mig att mjukna.

Sen är det Fredde Granberg som läser denna bok. Det här är en serie som han verkligen börjar sätta karaktärerna i. Något som gör att han kan spela ut sitt register. Det finns avsnitt i boken då han skriker rakt ut och jag bara sitter och njuter.

Tempot är högt i Gehena, den femte boken om Rebecca och Alexander. För man får lite Da vici-koden-vibbar när Jesper Ersgård släpper loss. Jag delar ut fartfylld fyra. 

Uppläsare: Fredde Granberg 

Betyg:

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑