Antagonisten av Antonio Tublén

Sonja sover på en en begagnad madrass bakom sin mammas soffa och jobbar som städerska på ett hotell i Malmö. Lägg till att hon förlorat vårdnaden om sin dotter och det går att konstatera att livet inte är på topp efter att hon muckat från ett fängelsestraff. 

När hon inte trodde det kunde bli värre så rycker hon in och räddat livet på den berömda författaren Bo Erik Samuelsson när han blir utsatt för ett mordförsök och får sparken som städerska på köpet.

Dagen efter blir hon övertalad att bli bjuden på middag av Bo som tack för att hon räddade hans liv. Middagen slutar med att Bo anställer Sonja på sitt gods Grevehult. 

Frågan är om det här är början på vägen tillbaka till ett liv med sin dotter för Sonja eller en väg som leder ännu längre ner i mörkret?

Antagonisten är en lite ovanlig och lite bakvänd spänningsroman. Det normala är att ett brott, en hemlighet eller någon annan krok presenteras i början på boken för att hänga upp historien på och sen har vi lyssnare något vi vill få reda på, någon typ av sanning att hitta. Det sker inte här, inte en krok så långt ögat ser. Nu ska man ju komma igång att jag gillar när författare och speciellt debutanter vågar slänga deckarmall 1A i soptunnan och pröva något nytt. 

Vi får lära känna en streetsmart kvinna som efter att ha lärt sig en läxa med sitt fängelsestraff ändå vågar ha ryggrad att säga ifrån. Att få följa hennes tankar, planer och handlingar är en fröjd. Hon har ett skönt språk i kombination att hon är orädd. Det gör att livet på Grevehult utvecklas till en katt och råtta-lek där vi har den på pappret välbeställda författaren med skrivkramp i den andra ringhörnan. Släng in en stenhård kvinna som går under namnet Järnladyn eller Thatcher och Sonjas opålitliga före före detta kille och rollbesättningen är rätt imponerande.

Dialogen är rapp och underhållande och historien är, som jag sagt lite bakvänd. Utan att avslöja för mycket.

Att som debutant få Jonas Malmsjö är redan där som att vinna på Lotto. Här får han visa några av hans lite humoristiska sidor också vilket är intressant. 

Antagonisten är en lite bakvänd spänningsroman med glimten i ögat. Debutanten Antonio Tublén visar mod när han tar med oss på en katt och råtta-lek på ett skånskt gods. Det blir en underhållande fyra i betyg från mig. 

Uppläsare: Jonas Malmsjö 

Betyg 

Lämna en kommentar

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑