
Deckare i sjukhusmiljö borde ligga i tiden just nu. Visst finns det en nerv på ställen där döden aldrig är långt borta, där alla gör allt för att hålla döden borta. Det här är andra boken om den supervassa men egensinniga akutläkaren Tekla Berg. För visst blir man imponerad av hennes fotografiska minne och outtömliga vilja att göra rätt. Att hon sen tar doger och häver i sig energidryck väger upp och gör henne lite mänsklig, på ett konstigt sätt. Vad man än tycker om Tekla är hon den stora behållningen i boken.
Normalt sätt ger mycket fackspråk en känsla av trovärdighet, att det måste vara sant. Det gör det här också, men ibland är det som att försöka läsa en bok på tyska, du fattar handlingen men förstår bara var tredje ord.
Super doktorn Tekla är tillbaka i Christian Unges Ett litet korn av sanning. Jag kan inte låta bli att fängslas av henne, så en fyra i betyg blir det.
Uppläsare: Gunilla Leining
Betyg:

Kommentera