
Evan Smoak har vuxit upp som lönnmördaren Orphan X, hoppade av det och för att kompensera det blev han The nowhere man och hjälper människor i nöd. Men vem blir han om han slutar med sin samaritverksamhet. Han har bestämt sig att ta ett sista hjälpuppdrag. Lotten faller på Max vars kusin brutalt mördas och efterlämnar sig en mystisk nyckel.
Det här är en riktig Orphan bok med spänning och fart. Den har allt som en agentdeckare ska ha. Vapen och teknikgenomgångar blandat med mjukare och godhjärtad handlingar. Jonas Malmsjö gör som altid en storslagen inläsning som stundtals får det att knottra sig på ryggen. Men, för det är upplagt för ett men. Jag tycker det känns som det är gjort. Spänning och farten är bra, Evan är den perfekta agenten, boken är välskriven, men det saknas något för att nå upp till den översta hyllan.
Evan Smoak befinner sig I lågans mitt i sitt sista uppdrag som The nowhere man. Gregg Hurwitz bjuder på action och spänning men saknas ändå något, betyg 4.
Uppläsare: Jonas Malmsjö
Betyg:

Kommentera