Buthler&Grimwalker – Stormfödd

Då var den äntligen här, ännu en bok om den in mina ögon ofrivilliga hjälten Alex Storm. Efter att ha förlorat sina tre barn och kanske också sin fru väljer han i sitt huvud mellan att sätta sig i kassan på en matvarubutik eller ta livet av sig. Utan att avslöja för mycket så blir det inget av det.
Det som sticker ut med den här serien tycker jag är den snabba handlingen och det rappa språket. I en av bokens första meningar används uttrycket ”gangstrar sig”. Jag tror inte man har hunnit fått in det i den svenska ordlistan än, men det spela ingen roll. Vi vet precis vad som avses, och den scenen i London skulle inte kunna beskrivas med ett bättre uttryck.
Något som också har genomsyrat böckerna är Alex tvivel. Tvivel på sig själv, tvivel sitt ursprung kort och gott tvivel på om han gör rätt här i livet. Det är något som får stort utrymme i den här boken
Bok tre i en serie är knepig, det är där man måste bekänna färg som författare. Överraskningseffekten är borta och handlingen och karaktärerna måste stå på egna ben. Det tycker jag dom gör. Jag gillar att de goda, i det här fallet Alex och Jessica, inte är utan fel och brister något jag tycker gör karaktärer ointressanta. Att dom onda, i det här fallet Peter är genom ond är mer okej.
Det är inte den bästa boken i serien men då de första två första håller så hög nivå så är konkurrensen väldigt hård.
Alex Storm är tillbaka trots alla livets motgångar i Stormfödd. Superparet Buthler/Grimwalker levererar ännu en gång spänning, fart och ett rappt språk och belönas med en stark fyra.
Uppläsare: Jonas Malmsjö
Betyg:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Blogg på WordPress.com.

Upp ↑

%d bloggare gillar detta: