
Vi har redan kommit fram till bok fyra i serien om Alex Storm. Tittar man tillbaka så har väldigt mycket hänt i Alex liv och när boken börjar så har han och Jessica valt att gå skilda vägar. Det gör att dom blir konkurrenter på den svenska kokainmarknaden. I en spänningsroman som utspelade sig i en fiktiv miljö som ska ligga nära verkligheten är trovärdigt väldigt viktigt. Jag tyckte att man var väldigt nära den trovärdigtsgränsen i förra boken när Jessica blev kokaindrottning. I den här boken är det Alex halvbror Peter Bao som pushar mot den gränsen. Jag säger inte att dom går över den.
I den här boken har de två ”Bad guys” i serien Peter Bao och Lily Rose lite större roller. Det jag tycker är intressant att vi får en större förståelse för varför de är som de är.
Jag gillar drivet i den här boken, precis som i de tidigare böckerna i serien.
Paret Buthler/Grimwalker stormar vidare i samma höga tempo. I Isstorm spelar man lite högre och lite mer internationellt. En stark fyra i betyg.
Uppläsare: Jonas Malmsjö
Betyg:

Kommentera